Prowadzenie KPiR – samodzielnie czy z pomocą księgowego?

Księga przychodów i rozchodów – w skrócie KPiR – to narzędzie służące do zapisywania wszystkich przychodów i wydatków w firmie. Dzięki niemu można zebrać w jednym miejscu wszystkie dane niezbędne do rozliczenia podatków. Każda firma musi posiadać takie zestawienie. Właściciele niewielkich biznesów mogą rozpocząć prowadzenie KPiR w Excelu. Do tego celu nie potrzeba dużych umiejętności czy wiedzy, jednak warto pamiętać, że przepisy potrafią często się zmieniać. Z tego powodu samodzielne prowadzenie KPiR zgodnie z literą prawa może zabierać wiele czasu, który można byłoby wykorzystać na rozwój swojego biznesu czy szkolenia. Jednak na początku działalności, gdy przychody nie są duże, a my nie mamy budżetu na firmowe wydatki, wtedy możemy prowadzić KPiR samodzielnie. Jednak czy to dobre rozwiązanie docelowe?

Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Korzystanie z usług profesjonalistów wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami. Jednak oddając prowadzenie księgi przychodów i rozchodów doświadczonemu księgowemu, mamy pewność, że nie przeoczy on żadnych zmian w prawie podatkowym. Rozliczenie będzie wykonane dokładnie, rzetelnie i poprawnie. Pozwoli to nam zaoszczędzić czas na korygowanie zeznań i uniknąć stresu związanego z ewentualnymi wizytami w Urzędzie Skarbowym.

Niektórzy właściciele firm mogą obawiać się, że będzie brakować im czasu na regularne dostarczanie dokumentów do biura rachunkowego. Z pomocą przychodzi taniarachunkowosc.pl, która oferuje prowadzenie KPiR w Warszawie i wszędzie tam, gdzie można skontaktować się online. Biuro rachunkowe posiada własny system internetowy pozwalający na załatwienie wszystkich formalności przez Internet (wystarczą skany dokumentów księgowych). Dzięki temu każdy właściciel firmy może w łatwy sposób przekazać prowadzenie księgowości specjalistom. System online pozwala wygodnie korzystać z niego nawet osobom mieszkającym daleko od Warszawy.

Jak prowadzić KPiR – samodzielnie czy z pomocą biura rachunkowego?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jesteśmy w stanie być na bieżąco ze wszystkimi przepisami, a rozliczanie się z urzędami nie stanowi dla nas problemu, bądź mamy niewielki budżet – można to robić samemu. Jeśli jednak wolimy przeznaczyć swój czas na aktywne rozwijanie firmy, pozyskiwanie klientów lub inne ważne sprawy, które będą nam generować dochód – wtedy zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług biura rachunkowego. Szczególnie teraz, gdy firmy świadczące takie usługi działają online i nie trzeba angażować swojego czasu na dostarczenie dokumentów papierowych, warto rozważyć powierzenie swojej księgowości specjalistom. Dzięki temu mamy pewność, że podatki będą odpowiednio rozliczone.

Copyright 2023 Ⓒ taniarachunkowosc.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja:  DNS Group