Slider
Download Free Templates http://bigtheme.net/ Websites Templates

BLOG

Klasyfikacja Rodzajowa Środków Trwałych

O tym, że zasady i przepisy stosowane w księgowości są dosyć skomplikowane, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jest naprawdę sporo różnych kwestii, które należy brać pod uwagę, mieć o nich pojęcie i zawsze wykonywać wszystko zgodnie z istniejącymi regułami. Na przykład prowadzona jest Klasyfikacja Rodzajowa Środków Trwałych – pojęcie ważne dla przedsiębiorców. Czym one są i w jaki sposób dokonuje się podobnej klasyfikacji?

Czytaj więcej...

Co to jest spółka komandytowa?

Prowadzenie firmy może odbywać się na różnych warunkach – osoby, które niezbyt dobrze się na tym znają, mogą się bardzo zdziwić jak wielu. Zapewne niemal każdy kojarzy mniej więcej czym jest spółka – oznacza prowadzenie firmy przez więcej niż jedną osobę. Celem spółki jest prowadzenie działalności gospodarczej, jednak warto mieć na uwadze, że w grupie tej znajdują się naprawdę liczne warianty działalności, podobne do siebie jedynie z nazwy. Czym jest spółka komandytowa? Co warto o niej wiedzieć?

Czytaj więcej...

Różnica między księgowością a rachunkowością

Wielu osobom wydaje się, że księgowość i rachunkowość jest tym samym – uznają te słowa za synonimy, które można stosować zamiennie. Okazuje się jednak, że pomiędzy nimi jest ogromna różnica. Owszem, są to pojęcia w bardzo znaczący sposób ze sobą powiązane, jednak jedno z nich jest o wiele szersze od drugiego, które stanowi jego część składową. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi!

Czytaj więcej...

Czym są dowody księgowe?

Gdy zależy nam na potwierdzeniu tego, że dokonana została jakaś transakcja gospodarcza, zwykle posiłkujemy się w tym celu dowodami księgowymi. One też są podstawą zapisu, jaki musi zostać dokonany w księgach rachunkowych. Zwykle ich klasyfikacji dokonuje się w oparciu o kilka kryteriów.

Czytaj więcej...

Split payment

W branży księgowości stale coś się dzieje – nie dziwi zatem fakt, że wiele osób nie nadąża za nowościami i ma mnóstwo pytań o bieżące czy dawniejsze rozwiązania. Ostatnio coraz głośniej jest o tak zwanym split payment, czyli specjalnym sposobie rozliczania, oznaczającym mechanizm podzielonej płatności. Co on dokładnie oznacza i jak to wszystko działa?

Czytaj więcej...

Kody PKD

Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na założenie firmy, musi wykonywać swoją działalność w określonych, przez samego siebie ramach. Te natomiast wytycza kod PKD.

Czytaj więcej...

Jakie informacje powinny zostać zawarte w sprawozdaniu finansowym?

Teoretycznie rzecz biorąc, sprawozdanie finansowe to dokument o formie w dużej mierze dowolnej. Jego celem jest przedstawienie w sposób klarowny, zrozumiały i kompletny sytuacji przedsiębiorstwa ujętej w pieniądzu, czyli mówiąc bardziej konkretnie, sprawozdanie finansowe pokazuje, co przedsiębiorstwo ma, ile to jest warte i jakie zobowiązania zaciągnęło w danym okresie rozliczeniowym. Zrealizowanie funkcji informacyjnej dokona się w wielu różnych formach sprawozdania i największe firmy często przygotowują je na własne potrzeby według własnych standardów. Tym niemniej, sprawozdanie finansowe jest też dokumentem wymaganym prawem dla różnych czynności, przez co jego wykonanie najczęściej realizowane jest w oparciu o międzynarodowe standardy rachunkowości z zachowaniem wszystkich zasad polskiego prawa. Elektroniczna forma sprawozdania finansowego to w ostatnim czasie rozwiązanie coraz popularniejsze.

 

Czytaj więcej...

Kwota wolna od podatku bez tajemnic

Kwota wolna od podatku – próba definicji


Jeśli nie chcemy wdawać się w szczegóły, do wiadomości powinniśmy przyjąć przede wszystkim to, że kwotą wolną od podatku jest ta część dochodu podatnika, w przypadku której nie ma obowiązku naliczania podatku należnego urzędowi skarbowemu. Kwota wolna od podatku nie zawsze jest taka sama, a jej wysokość często staje się przedmiotem dyskusji politycznej. W roku podatkowym 2017 wynosiła ona 6000 PLN.

Czytaj więcej...

Slider
Poznaj
naszą ofertę
Slider

logo taniarachunkowosc

ul. Podleśna 37
01-673 Warszawa
Tel. 601 743 080
Mail: biuro@taniarachunkowosc.pl

logo taniarachunkowosc

ul. Podleśna 37
01-673 Warszawa
Tel. 601 743 080
Mail: biuro@taniarachunkowosc.pl